9. Buildmacex Uluslararası Yapı İnşaat ve Makine Fuarı

• Dünyanın nüfus bakımından dokuzuncu ülkesi olan Nijerya, Afrika’nın en kalabalık ülkesidir.
• Nijerya hükümeti geçmiş dönemlere göre yabancı yatırımların desteklenmesini arttırdığı görülmektedir. 1995 yılında yürürlüğe konulan Yatırım Teşvik Komisyon Kararnamesi (NIPC) ile petrol ve ulusal güvenlik açısından hassas sektörler (askeri teçhizat, cephane vb.) dışındaki sektörlerdeki işletmelerde % 100 oranında yabancı mülkiyet hakkı tanınmıştır.
• Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti ile birlikte Sahraaltı Afrika bölgesinin en cazip ülkesidir. Nijerya dış ticaret fazlası veren bir ülkedir. Gerek ihracatı, gerekse ithalatının büyüklüğü itibariyle Afrika kıtasının en önemli birkaç ülkesinden birisidir. Özellikle son 10 yılda ülkenin önemli bir ticaret fazlası verdiği görülmektedir. Nijerya, sadece kendi iç pazarı açısından değil, aynı zamanda ECOWAS’a üye ülkelerin pazarlarına giriş için de önem taşımaktadır

ÜLKE : Federal Nıjerya Cumhuriyeti
BAŞKENT : Abuja
ÖNEMLİ ŞEHİRLER : Lagos, Kano,Ibadan
RESMİ DİL : Hausa, Igbo, Yorubo,İngilizce
NÜFUS : 200.000.000
YÜZÖLÇÜMÜ : 923.770 km²
PARA BİRİMİ : Naira
KOMŞULARI : Nijer,Kamerun, Çad,Benin

2018 yılında 5. kez organize edilen Nigeria Buildmacex Fuarı, Lagos’ un Prestij Merkezi Eko Convention Center’ da gerçekleştirilmiştir. Fuarın açılışını NACCIMA (Nijerya Ulusal Ticaret Odası) Başkanı Mrs. Lawson yapmış, konuşmasında ikili ticari ilişkilerin kesinlikle mevcut rakamlardan daha üst seviyelere çekilmesi gerektiğini belirtmiştir.Ayrıca,Nijerya Müteahhitler Birliği Başkanı, Nijerya İnşaat Malzemeleri Birliği Başkanı, Nijerya El Sanatları Birliği Başkanı, fuarın açılışından önce katılımcılara bilgiler vermişlerdir. Abuja Ticaret Müşavirimiz Ahmet Zafer Gülşen de fuarımızı ziyaret etmiş ve hem fuarın işlevinin hem de ziyaretçi sayısının memnuniyet verici olduğunu belirtmiştir.

images description

Geçmiş Yıllardan Görseller

Daha Fazla Bilgi Almak İçinFormu doldurun size ulaşalım